24 września 2019 Jasna Góra tradycyjnie przyjęła otwartym sercem uczniów i towarzyszących im nauczycieli ze szkół katolickich, uczestników XIX Ogólnopolskiego Forum Młodzieży, które odbywało się pod hasłem: „Wszystkie wasze sprawy niech się dokonują w miłości”.

Tym razem było nas wyjątkowo dużo (ponad 1 600) i największa sala jasnogórska pękała w szwach. Dziękujemy wszystkim, którzy z bliższych i dalszych zakątków Polski dotarli na Jasną Górę. To dzięki Wam to doświadczenie mogło mieć niepowtarzalny klimat wspólnoty, która pochyla się nad znaczeniem miłości w życiu, pod troskliwym i miłującym okiem Pani Jasnogórskiej.

Czym jest miłość? Jak ją rozpoznać? Jak rozwijać? Te i podobne pytania towarzyszyły refleksji ks. dr Wojciecha Węgrzyniaka, biblisty, oraz świadectwu miłości w praktyce rodziny pary aktorskiej Dominiki i Michała Chorosińskich, małżeństwa z 18-letnim stażem i pięciorgiem dzieci. Pytania do państwa Chorosińskich zdawały się nie kończyć, jak również komórkowe selfie łapane w przerwach w programie.

Spotkaniom towarzyszyła animacja muzyczna zespołu Projekt Fausystem z solistką Aleksandrą Nykiel, laureatką nagrody publiczności Debiuty Opole 2019. Dary i talenty muzyków pomagały bardzo we wspólnej modlitwie: prowadzonej przez nich adoracji Najświętszego Sakramentu, oprawie liturgii Mszy świętej oraz drogi krzyżowej na wałach jasnogórskich.

Eucharystii, celebrowanej w Bazylice jasnogórskiej, przewodniczył ks. bp. Marek Mendyk, asystent Rady Szkół Katolickich. Nawiązując do czytanego fragmentu Ewangelii, w swojej homilii Ksiądz Biskup zwrócił na znaczenie Słowa Bożego w naszym życiu. To ono daje nam moc i uczy miłości. Na zakończenie Mszy świętej ks. Zenon Latawiec, przewodniczący RSK zawierzył szkoły katolickie w Polsce Matce Bożej Jasnogórskiej Królowej Polski.

Długie kolejki po obiad w piękny słoneczny dzień nie zraziły uczestników. Stały się dobrą okazją do zapoznania i rozmów z koleżankami i kolegami z innych szkół katolickich. Po wspólnej drodze krzyżowej wokół wałów, z dziedzińca klasztoru jasnogórskiego zniknęła młodzież w strojach szkolnych, charakterystycznych dla swoich szkół. Forum dobiegło końca. Kolejne we wrześniu za rok.

XIX Forum Młodzieży Szkół Katolickich

24 września 2019 r.