"Starajcie się odważnie dążyć do pełnej miary człowieczeństwa.
Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali!"
– Jan Paweł II

"Drodzy młodzi Polacy, silni wiarą,
zakorzenieni w Chrystusie!
Nieście innym orędzie Ewangelii,
pomagajcie Europie odnaleźć
jej chrześcijańskie korzenie"
– Benedykt XVI

"Trzeba pamiętać o nieustannej wdzięczności za ten dar,
jakim dla człowieka jest drugi człowiek"
– Jan Paweł II

"Chrystus umarł za wszystkich. Żyć dla Niego,
to znaczy pozwolić się włączyć w Jego «być dla»"
– Jan Paweł II

"Ja również miałem kiedyś 20 lat. Miałem pragnienia i troski.
Chciałem nadać mojemu życiu sens i tego sensu życia szukałem.
Odkryłem go, idąc za Panem Jezusem"
– Jan Paweł II

"Nie lękajcie się. Otwórzcie.
Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi"
– Jan Paweł II

informacje bieżące

24 września 2019 Jasna Góra tradycyjnie przyjęła otwartym sercem uczniów i towarzyszących im nauczycieli ze szkół katolickich, uczestników XIX Ogólnopolskiego Forum Młodzieży, które odbywało się pod hasłem: „Wszystkie wasze sprawy niech się dokonują w miłości”.

Tym razem było nas wyjątkowo dużo (ponad 1 600) i największa sala jasnogórska pękała w szwach. Dziękujemy wszystkim, którzy z bliższych i dalszych zakątków Polski dotarli na Jasną Górę. To dzięki Wam to doświadczenie mogło mieć niepowtarzalny klimat wspólnoty, która pochyla się nad znaczeniem miłości w życiu, pod troskliwym i miłującym okiem Pani Jasnogórskiej.

Czym jest miłość? Jak ją rozpoznać? Jak rozwijać? Te i podobne pytania towarzyszyły refleksji ks. dr Wojciecha Węgrzyniaka, biblisty, oraz świadectwu miłości w praktyce rodziny pary aktorskiej Dominiki i Michała Chorosińskich, małżeństwa z 18-letnim stażem i pięciorgiem dzieci. Pytania do państwa Chorosińskich zdawały się nie kończyć, jak również komórkowe selfie łapane w przerwach w programie.

Spotkaniom towarzyszyła animacja muzyczna zespołu Projekt Fausystem z solistką Aleksandrą Nykiel, laureatką nagrody publiczności Debiuty Opole 2019. Dary i talenty muzyków pomagały bardzo we wspólnej modlitwie: prowadzonej przez nich adoracji Najświętszego Sakramentu, oprawie liturgii Mszy świętej oraz drogi krzyżowej na wałach jasnogórskich.

Eucharystii, celebrowanej w Bazylice jasnogórskiej, przewodniczył ks. bp. Marek Mendyk, asystent Rady Szkół Katolickich. Nawiązując do czytanego fragmentu Ewangelii, w swojej homilii Ksiądz Biskup zwrócił na znaczenie Słowa Bożego w naszym życiu. To ono daje nam moc i uczy miłości. Na zakończenie Mszy świętej ks. Zenon Latawiec, przewodniczący RSK zawierzył szkoły katolickie w Polsce Matce Bożej Jasnogórskiej Królowej Polski.

Długie kolejki po obiad w piękny słoneczny dzień nie zraziły uczestników. Stały się dobrą okazją do zapoznania i rozmów z koleżankami i kolegami z innych szkół katolickich. Po wspólnej drodze krzyżowej wokół wałów, z dziedzińca klasztoru jasnogórskiego zniknęła młodzież w strojach szkolnych, charakterystycznych dla swoich szkół. Forum dobiegło końca. Kolejne we wrześniu za rok.

XIX Forum Młodzieży Szkół Katolickich


24 września 2019 r.

01-xix-forum-mlodziezy-101-xix-forum-mlodziezy-201-xix-forum-mlodziezy-601-xix-forum-mlodziezy-902-xix-forum-ml-702-xix-forum-ml-ks-z-latawiec02-xix-forum-m-ks-bp-m-mendyk03-xix-forum-ml-konferencja-ks-w-wegrzyniaka-203-xix-forum-ml-konferencja-ks-w-wegrzyniaka-103-xix-forum-ml-konferencja-ks-w-wegrzyniaka-303-xix-forum-ml-konferencja-ks-w-wegrzyniaka-404-xix-forum-ml-dominika-i-michal-chorosinscy-104-xix-forum-ml-dominika-i-michal-chorosinscy-204-xix-forum-ml-dominika-i-michal-chorosinscy-304-xix-forum-ml-dominika-i-michal-chorosinscy-404-xix-forum-ml-dominika-i-michal-chorosinscy-504-xix-forum-ml-dominika-i-michal-chorosinscy-606-xix-forum-ml-1006-xix-forum-ml-1206-xix-forum-ml-206-xix-forum-ml-306-xix-forum-ml-606-xix-forum-ml-706-xix-forum-ml-906-xix-forum-ml-ola-nykiel-solistka-projekt-fausystem06-xix-forum-ml-projekt-fausystem-aniacja-muzyczna-106-xix-forum-ml-projekt-fausystem-aniacja-muzyczna-206-xix-forum-ml-projekt-fausystem-aniacja-muzyczna-306-xix-forum-ml-projekt-fausystem-aniacja-muzyczna-406-xix-forum-ml-projekt-fausystem-aniacja-muzyczna-506-xix-forum-ml-projekt-fausystem-aniacja-muzyczna-606-xix-forum-ml-projekt-fausystem-aniacja-muzyczna-707-xix-forum-ml-adoracja-107-xix-forum-ml-adoracja-207-xix-forum-ml-adoracja-307-xix-forum-ml-adoracja-407-xix-forum-ml-adoracja-509-xix-forum-ml-eucharystia-109-xix-forum-ml-eucharystia-209-xix-forum-ml-eucharystia-409-xix-forum-ml-eucharystia-509-xix-forum-ml-eucharystia-709-xix-forum-ml-eucharystia-810-xix-forum-ml-droga-krzyzowa-110-xix-forum-ml-droga-krzyzowa-210-xix-forum-ml-droga-krzyzowa-3

 

Stolica ApostolskaRadio WatykańskieKonferencja Episkopatu PolskiKatolicka Agencja InformacyjnaPortal OpokaPortal WiaraDeo et PatriaeMłodzieżowa Agencja Informacyjna Maika
Rada Szkół Katolickich
Skwer Kard. Stefana Wyszyńskiego 6, 01-015 Warszawa
e-mail: biuro@rsk.edu.pl, tel. (22) 530 49 07.
Wsparcie techniczne zapewnia: http://ordigital.pl