patronka

Od 5 grudnia 2009 roku Patronką Rady Szkół Katolickich jest Matka Boża Częstochowska.

mb_czestochowska

Akt Zawierzenia Szkolnictwa Katolickiego
Matce Bożej Jasnogórskiej Królowej Polski

Maryjo, Matko Chrystusa – Nauczyciela, Matko i Patronko szkolnictwa katolickiego w Polsce, wpatrzeni w Twoje zatroskane Oblicze przynosimy Ci, Matko w darze odradzające się w naszej Ojczyźnie szkolnictwo katolickie i zawierzamy je Twojemu Sercu.
Dziękujemy Ci, Matko i Królowo, za dotychczasową opiekę i pod Twoją obronę uciekamy się – niezawodna Nauczycielko i Wychowawczyni.

Pod Twoją macierzyńską opiekę oddajemy młodzież i dzieci – naszych uczniów, rodziców, nauczycieli i kierujących szkołami.

Prosimy Cię, Matko, aby każda szkoła katolicka była wspólnotą, w której uczeń i nauczyciel wzrasta do pełni człowieczeństwa na wzór Chrystusa.
Zawierzając się Twojemu Sercu – prosimy, bądź obecna w naszych szkołach, ucz nas Chrystusa, aby środowiska szkół były przepojone wiarą, miłością i nadzieją, którą tylko Jezus dać może.

Matko stojąca pod Krzyżem Jezusa, pomóż nam, nauczycielom–wychowawcom i rodzicom, stać pod Krzyżem razem z Tobą, abyśmy wpatrzeni w miłość Chrystusa – Odkupiciela i Twoją, Maryjo, dawali dzieciom i młodzieży – słowem i przykładem – Chrystusa– Źródło życia i nadziei.

Oddajemy się, Matko, do Twojej dyspozycji dla dzieła nowej ewangelizacji poprzez szkołę katolicką. Posługuj się nami i prowadź nas. Amen.

Nowy Akt Zawierzenia wprowadzony dnia 5 grudnia 2009 r. na zakończenie XX Forum Szkół Katolickich.