Katolickie szkoły w rankingu Perspektyw – Rada Szkół Katolickich

Wpis Katolickie szkoły w rankingu Perspektyw

Z radością zauważamy, znaczny udział szkół katolickich w Rankingach Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”, które opublikowano w styczniu br. Aż 62 procent wszystkich liceów katolickich zostało wyróżnionych tytułem Złotej, Srebrnej bądź Brązowej Szkoły. W niemal wszystkich województwach nasze placówki były reprezentowane w pierwszej dwudziestce najlepszych.

Ogólnopolski Ranking Perspektywy 2020 przygotowano w oparciu o trzy kryteria: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. Rankingi uwzględniają szkoły dla młodzieży, w których zdawało maturę w maju 2019 roku minimum 12 maturzystów. Ranking Liceów Ogólnokształcących obejmuje 1000 szkół, które osiągnęły najlepsze wyniki według przyjętych kryteriów. Natomiast Ranking Techników prezentuje 500 najwyżej ocenianych szkół, a w kryterium oceny wzięto pod uwagę także wyniki egzaminów zawodowych.

I. LICEA OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

W ogólnopolskim Rankingu Liceów Ogólnokształcących 2020 wśród Złotych Szkół (miejsca od 1 do 200 w rankingu) znalazło się 26 liceów katolickich i jedno ewangelickie. Wśród Srebrnych Szkół (miejsca od 200 do 500 w rankingu) jest 39 liceów katolickich, a wśród Brązowych 22 licea. Wyróżnione licea katolickie to łącznie 87 placówek na 140 wszystkich katolickich liceów ogólnokształcących w Polsce (62 procent). W odniesieniu do pozostałych wyróżnionych szkół, katolickie licea stanowią 8,7 procenta.

Wśród 500 najwyżej ocenianych liceów znalazły się 65 szkoły katolickie i jedna ewangelicka, co stanowi 13 procent w tej grupie. Przedstawia się to następująco:

• w pierwszej setce jest 8 liceów katolickich i jedno ewangelickie;
  • w drugiej setce – 18 liceów katolickich
  • w trzeciej – 16, w czwartej setce – 16 i w piątej 7 liceów katolickich.

W Rankingu Maturalnym Liceów Ogólnokształcących 2020 wyróżniono 200 liceów z najlepszymi wynikami maturalnymi. W tej liczbie znajduje się 25 szkół katolickich i jedna ewangelicka, co łącznie stanowi 13 procent wyróżnionej grupy.

• w pierwszej pięćdziesiątce wyróżnione są 2 licea katolickie;

• w drugiej pięćdziesiątce – 6 liceów katolickich i jedno ewangelickie;

• w trzeciej – 10 liceów katolickich, w czwartej pięćdziesiątce – 7.

Opublikowano także Rankingi Najlepszych Liceów w Województwach. We wszystkich województwach poza województwem mazowieckim licea katolickie były reprezentowane w pierwszej dwudziestce najlepszych przez przynajmniej jedną, a zazwyczaj więcej szkół.

Pierwsze miejsce w rankingu dwóch województw (podkarpackiego i świętokrzyskiego) zajęły licea katolickie. W województwie opolskim liceum katolickie uplasowało się na trzeciej pozycji. W oddzielnym Rankingu Liceów Warszawskich w wyróżnionej grupie 100 placówek znalazło się 5 katolickich (jedna Złota oraz 4 Srebrne Szkoły).

II. TECHNIKA

W Rankingu Techników 2020 przy ocenie brano pod uwagę cztery kryteria: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych oraz wyniki egzaminu zawodowego. Wśród Złotych Szkół (miejsca od 1 do 100 w rankingu) znalazło się jedno technikum katolickie (lokata 59), które również znalazło się w pierwszej dziesiątce najlepszych techników województwa małopolskiego. Liczba wszystkich katolickich techników w Polsce wynosi 16.

W kategorii Ranking Maturalny Techników 2020 jedna szkoła katolicka znalazła się w pierwszej setce najwyżej ocenianych (na pozycji 29).

III. OLIMPIADY

Ranking Szkół Olimpijskich 2020 przygotowano w oparciu o wyniki 55 olimpiad ogólnopolskich i 20 międzynarodowych w odniesieniu do ogólnej liczby uczniów w szkole (liceum lub technikum).

Wśród 200 liceów i techników z najwyższą punktacją wymienionych w rankingu znajduje się 14 szkół katolickich, co stanowi 7 procent tej grupy.

• W pierwszej pięćdziesiątce wyróżnionych jest 5 liceów katolickich;

• w drugiej pięćdziesiątce – 5;

• w trzeciej – 3 i w czwartej pięćdziesiątce – 1 szkoła katolicka.

Serdecznie gratulujemy wszystkim Złotym, Srebrnym i Brązowym Szkołom Katolickim. Dziękujemy Panu Bogu za włożony trud i pasję dyrektorów, nauczycieli, wychowawców i absolwentów. Sukces nie jedno ma imię. Niech piękna służba na rzecz wszechstronnego rozwoju młodych ludzi owocuje w różnych wymiarach i przynosi dobro wychowankom, ich rodzinom, szkołom i naszej Ojczyźnie. Tego życzymy w Nowym Roku wszystkim Szkołom Katolickim, a młodzież zapraszamy w progi liceów i techników katolickich, publicznych i niepublicznych.